چرا کولر اسپلیت یخ می‌زند؟

چرا کولر اسپلیت یخ می‌زند؟

یخ زدن اسپلیت و کولرهای گازی یکی از رایج ترین مشکلات کولرهای گازی به شمار می رود. این مشکل نه تنها در فصل زمستان در فصل تابستان نیز رخ می دهد. در هنگام یخ زدن اسپلیت کولرگازی اکثر قطعات درگیر هستند، از جمله این قطعات می توان به کندانسور(پنل خارجی)، مسدود بودن پنل لوله ها و پنل داخلی و … اشاره کرد. در این مطلب با وب سایت فروشگاهی جنرال گلد همراه باشید تا به بررسی دلایل یخ زدن اسپلیت و راهکارهای رفع مشکل بپردازیم.

کولرگازی اسپلیت چیست؟

کولرهای گازی اسپلیت در لیست کولرهای گازی قرار دارد که دیواری است و دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی است. اسپلیت ها از دو یونیت یا پنل داخلی و خارجی تشکیل شده اند. این مدل از کولرهای گازی در ظرفیت های مختلف ساخته شده است و بر اساس این ظرفیت ها در محیط ها و مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

اسپلیت ها با سیکل تبرید تراکمی محیط را خنک می کند، این روش به این صورت است که گاز مبرد که اکثرا گاز R410a است، بعد از اینکه از کندانسور کولرگازی خارج شد، وارد لوله مویین می شود، این گاز بعد از اینکه از لوه مویین یا همان شیر انبساط خارج شد، با کاهش فشار مواجه می شود و توسط یک لوله دیگر که وظیفه جا به جایی مایع مبرد با فشار پایین را دارد، به اواپراتور کولرگازی ارسال می شود.

مایع مبرد موجود در اواپراتور کولرگازی مجددا در طی فرایندهای شیمیایی و مکانیکی به گاز تبدیل می شود. این گاز مجدد به کمپرسور کولرگازی وارد می شود و تمامی این فرایند ها تکرار می شوند، بدین صورت چرخه تبرید تراکمی برای خنک کردن محیط مدام تکرار می شود. در فصل زمستان تمامی این فرایند ها به صورت برعکس انجام می شوند تا محیط را گرم کنند.

چرا کولر اسپلیت یخ می‌زند؟

دلایل یخ زدن اسپلیت

کولرهای گازی اسپلیت نیز با نام اسیپلیت نیز شناخته می شوند، این مدل کولرگازی با دو منظوره بودن و داشتن قابلیت های منحصر به فرد توانایی خنک کردن محیط را در فصل تابستان و همچنین گرم کردن محیط در فصل زمستان را دارا هستند. اگر با بررسی کولرگازی خود شاهد یخ زدن قطعات آن شده اید، بررسی دلایل زیر به شما در تشخیص علت این موضوع کمک می کند.

نکته: بهتر است بدانید یخ زدن اسپلیت بسیار رایج نیست و تنها در برخی موارد به علت دلایل خاص رخ می دهد.

 • کمبود گاز مبرد (کمبود و یا نبود این گاز علاوه بر یخ زدن اسپلیت می تواند آسیب های جدی دیگری نیز به کولرگازی شما وارد کند) از دیگر نشانه های کمبود گاز مبرد در کولرگازی می توان به افزایش هزینه های برق، باد گرم زدن کولرگازی و … اشاره کرد. در صورت مشاهده این موارد از یک تکنسین مجرب برای سرویس گاز مبرد کمک بگیرید.
 • خراب شدن فن بلوور کولرگازی (اگر فن بلوور اسپلیت بنا به دلایلی مانند زنگ زدگی و یا شکستگی خراب شود، اسپلیت شما یخ می زند چرا که این قطعه از کولرگازی وظیفه مکش هوای گرم به داخل پنل را بر عهده دارد، از این رو خراب شدن این قطعه موجب می شود اواپراتور کولرگازی خالی نشود و منجر به یخ زدن اسپلیت شود.)
 • شاید برایتان جالب باشد بدانید یکی از رایج ترین دلایلی که منجر به یخ زدن اسپلیت می شود، سرد بودن هوا است. از این رو بهتر است در هنگام سرد بودن هوا در حدود ده دقیقه از روز از حالت فن اسپلیت استفاده کنید تا از یخ زدن اسپلیت جلوگیری کنید.
 • یکسره و مدام کار کردن کمپرسور کولرگازی (اگر برد و یا سنسور کولرگازی شما بنا به دلایلی خراب شده باشد، منجر به یکسره کار کردن کولرگازی می شود. اگر کمپرسور کولرگازی به طور یکسره کار کند، اسپلیت شما یخ می زند.)
 • کثیف بودن فیلتر هوای کولرگازی (همان طور که می دانید کثیف بودن فیلتر هوای کولرگازی منجر به کاهش عملکرد کولرگازی می شود، همچنین کثیف بودن فیلترهوای کولرگازی به دلیل اینکه از جریان هوا جلوگیری می کند منجر به یخ زدن اسپلیت خواهد شد.)

همچنین بهتر است بدانید رادیاتور کولرگازی نیز به دلیل این عوامل یخ می زند. یخ زدن این رادیاتور نیز می تواند یک مشکل جدی باشد.

از دیگر دلایل یخ زدن اسپلیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسدود بودن لوله های کولرگازی
 • خاموش نشدن کمپرسور کولرگازی
 • مسدود بودن مسیر خروجی جریان هوا
 • وجود مشکلات و خرابی در سنسور کولرگازی
 • وجود ایراد در فن کندانسور کولرگازی و …. از جمله دیگر دلایل یخ زدن اسپلیت به شمار می روند.

 

چرا کولر اسپلیت یخ می‌زند؟

راهکارهای رفع مشکل یخ زدن اسپلیت

برای رفع مشکل یخ زدن اسپلیت، می توانید از روش های زیر برای رفع مشکل کمک بگیرید:

 • اگر متوجه یخ زدن اسپلیت شده اید اولین گام این است که کولرگازی را حالت فعالیت بر روی موتور خارج کنید. پس از اینکه کولرگازی خود را از روی موتور خارج کردید، سیستم ضد یخ فعال می شود و در ۲۴ ساعت و یا کمتر یخ های موجود روی اواپراتور و کندانسور آب می شود.
 • یکی دیگر از روش های رفع مشکل یخ زدن کولرگازی استفاده از یک سیستم گرمایشی در کنار کولرگازی است تا یخ قطعات آب شود.

نکته: هرگز از کارتک، دست ، چاقو برای کند یخ ها استفاده نکنید، چرا که در این صورت به قطعات کولرگازی آسیب می رسانید.

 • سرویس دوره ای کولرگازی برای سرویس گاز مبرد از جمله راهکارهای رفع مشکل یخ زدگی کولرگازی به شما می رود.

اگر کولرگازی شما یخ زده است و این یخ در حال آب شدن است، توجه داشته باشید که باید از چند پارچه خشک برای گرفتن آب اسپلیت استفاده کنید. پس از اینکه با یک پارچه تمیز آب جمع شده را پاک کردید، کولرگازی را روشن کنید و آن را روی حالت فن قرار دهید، تا قطعات داخلی خشک شوند و دچار مشکل نشوند.

سخن پایانی

و در پایان یخ زدن اسپلیت یکی از اتفاقات نادر است که در برخی مواقع رخ می دهد، اگر سرویس دوره ای کولرگازی خود را به صورت مرتب انجام دهید، به قطع درگیر این مشکل نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *