چگونه برق کولرگازی را وصل کنیم؟

برای اتصال کولرگازی به برق ، بایستی سیم کشی را با استفاده از لوله‌های خرطومی توکار انجام دهید. این اقدام به ایمنی و کارایی کولر شما کمک زیادی می‌کند. کولرهای اسپلیت یا پنجره‌ای اغلب به دو رشته سیم شماره ۴ نیاز دارند. برای انجام این اتصال، ابتدا باید برق مورد نیاز را از جعبه اصلی برق تامین کنید. در ادامه با فروشگاه تخصصی فروش کولرهای گازی، تنها نمایندگی جنرال گلد در ایران همراه باشید.

برای اتصال کولرگازی به برق باید یک شاخه برق اصلی از جعبه اصلی برق کشیده و سپس از طریق فیوز، اتصال برق را به کولر گازی را ایجاد کنید و در نهایت دو شاخه کولر خود را به طور مستقیم به فیوز وصل کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که بایستی اطمینان حاصل کنید که اتصالات برق از لحاظ ایمنی و استانداردهای مربوط به برق تنظیم شده باشند و همچنین از متخصصان مجرب در انجام این کارها بهره ببرید. این اقدامات به کارکرد بهتر و ایمنی کولر گازی شما کمک می‌کنند و از خطرات احتمالی جلوگیری می‌کنند.

سیم کشی کولرگازی

برق کشی کولر گازی یک فرآیند مهم است که نیاز به دقت و اطلاعات فنی دارد. از این رو اگر اطلاعات کافی در این باره ندارد ، به هیچ عنوان خودتان برق کشی را انجام ندهید و از یک متخصص کمک بگیرید. اما اگر اندکی تخصص دارید می توانید از موارد گفته شده در زیر کمک بگیرید.

برای برق کشی به کولر گازی ما نیاز به یک سری وسایل دارید ، از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بله، می‌توانید از این مواد برای تعمیر یا تغییرات در سیم‌ها و کابل‌های الکتریکی استفاده کنید. در ادامه توضیح مختصری در مورد هر کدام از این مواد آورده شده است:

نوار چسب مخصوص (Electrical Tape) : نوار چسب الکتریکی برای عایق ‌بندی و محافظت از اتصالات الکتریکی و کابل‌ها استفاده می‌شود. این نوار معمولاً از مواد عایقی مانند PVC ساخته شده و در مواردی که نیاز به جلوگیری از تماس بین سیم‌های مختلف یا عایق ‌بندی اتصالات الکتریکی دارید، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سر سیم زن (Wire Stripper) : سر سیم زن برای لخت کردن سیم‌ها، کابل‌ها و بیرون کشیدن عایق آن ها استفاده می‌شود. این ابزار به شما کمک می‌کند تا به راحتی سیم‌ها را لخت کنید و برش بزنید و سیم کشی مورد نیاز خود را انجام دهید.

سیم لخت کن (Wire Crimper): سیم لخت کن یا کریمپر برای اتصال سیم‌ها به سرهای کابل یا اتصالات مخصوص به کار می‌رود. این ابزار از طریق فشار دادن و فشردن سیم به اتصالات، اتصال دائمی و محکم ایجاد می‌کند.

وایرشو (Wire Shrink Tubing): وایرشو یک نوع لوله پلاستیکی است که با گرما به اندازه کمی کوچکتر از سیم‌ها سفت می‌شود. از وایرشو برای عایق ‌بندی و محافظت از سیم‌ها و اتصالات آنها در برابر عوامل خارجی نظیر گرما، رطوبت و ضربات مکانیکی استفاده می‌شود.

وارنیش (Varnish): وارنیش یا رزین مایع یک ماده عایقی مایع است که بر روی سیم‌ها و اتصالات الکتریکی اعمال می‌شود تا از آن ها در برابر عوامل مخرب محافظت کند. این ماده عمدتاً برای جلوگیری از اکسیداسیون و خوردگی در محیط‌ های مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته مهمی که بایستی قبل از سیم کشی به آن توجه کنید این است که اتصالات برق را قطع کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید.

همان طور که گفتیم، برق کشی کولر گازی نیازمند مهارت‌های الکتریکی و تخصص است. بهترین روش این است که از متخصصان مجرب برای این کار کمک بگیرید. متخصصان این زمینه می‌توانند اتصالات الکتریکی را به طور صحیح انجام دهند و از ایمنی دستگاه اطمینان حاصل کنند.

اما اگر خودتان به برق کشی کولرگازی پرداخته اید، بایستی برای برق کشی مسیری برای کابل‌ها تعیین کنید. برای این کار  معمولاً از لوله‌های خرطومی و یا کانال‌های خاص برای کابل‌ها استفاده می‌شود تا از خطرات احتمالی نظیر برق گرفتگی جلوگیری شود.

پس از کابل کشی کابل‌های کولر گازی را به منبع برق اصلی (جعبه اصلی برق یا فیوز) متصل کنید. پس از انجام اتصالات، مطمئن شوید که کولر گازی شما به درستی کار می‌کند یا خیر.

توجه داشته باشید به ایمنی در زمان برق کشی توجه کنید. از این رو بهتر است همواره از تجهیزات ایمنی استفاده کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

موارد گفته شده صرفا جهت اطلاع و هشدار برای متخصصان این زمینه این است . از این رو اگر تخصصی در این زمینه ندارد، به هیچ عنوان دست به انجام سیک کشی نزنید و از یک متخصص خبره  و ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

مطلب مرتبط: چرا بدنه کولر گازی برق دارد؟

آموزش برق کشی کامل کولر گازی

برای سیم‌ کشی کولر گازی، ابتدا باید تمام کابل‌های برق دستگاه را با استفاده از سیم ‌لخت کن جدا کنید. برای برقراری اتصال ایمن ، بهتر است که طول سیم‌ها را به طور نامنظم ببرید. به این صورت که در قسمت کابل اصلی، ابتدا بلندترین سیم را به طول ۱۰۰ میلی‌ متر اندازه‌گیری کنید و سیم‌های دیگر را به ترتیب به اندازه ۲۰ میلی‌ متر کوتاه تر از سیم بالایی در نظر بگیرید، به عبارت دیگر سیم ها به ترتیب ۸۰، ۶۰، ۴۰ میلی‌ متر باشند. در کابل دوم، برخلاف کابل اول، سیم اول را به عنوان کوتاه ترین سیم به طول ۴۰ میلی ‌متر در نظر بگیرید و مابقی سیم‌ها را به ترتیب به اندازه ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ میلی ‌متر اندازه‌ گیری کنید.

برای جدا کردن تنها ۲۰ میلی ‌متر به عبارتی دو سانت از روکش سیم از سیم‌ لخت کن استفاده کنید. در این مرحله، از وایرشو و استفاده کنید.سپس، سیم‌های لخت شده هر کابل را به اندازه ۱۵ میلی‌ متر به یکدیگر پیچیده و محکم کنید. سپس وایرشو را روی قسمت‌های سیم پیچیده شده کشیده و به انتهای آن فشار دهید تا محکم شود. همان طور که گفته شد وایرشو برای عایق‌بندی سیم‌ها استفاده می‌شود.

در مرحله بعدی، وارنیش را روی وایرشو اعمال کرده و آن را با یک شعله کوچک مانند فندک گرم کنید تا محکم شود.برای افزایش ایمنی، نوار چسب برق را به دور کابل‌ها پیچیده و محکم کنید. اطمینان حاصل کنید که نوار چسب به خوبی محکم شده باشد. تمامی این مراحل جهت افزایش ایمنی و کاهش احتمال شوک الکتریکی و خسارات ناشی از آن انجام می‌شوند.

نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که نحوه سیم‌ کشی کولر گازی ممکن است بسته به نوع و مدل دستگاه شما متغیر باشد. از این رو یشنهاد ما برای شما این است که به جهت ایمنی و سیم کشی درست دستگاه از یک متخصص مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

مطلب مرتیط: چرا کولر گازی برق زیاد مصرف می کند؟

سخن پایانی

و در پایان، مهم ترین نکته در برق کشی کولر گازی ایمنی و دقت است. از این رو اطمینان حاصل کنید که اتصالات الکتریکی به درستی انجام شده است و  از همه مهم تر به ایمنی اهمیت دهید . همچنین اگر نیاز به راهنمایی دارید یا با مسائل برقی آشنایی ندارید، ضروری است که از یک متخصص کمک بگیرید ، چرا که تنها با چند مقاله شما نمی توانید تبدیل به یک متخصص خبره شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *