کمپرسور کولرگازی چیست و چه کاربردی دارد؟

کمپرسور، یکی از اجزای اصلی کولرهای گازی است که ، به عنوان “قلب تپنده” این دستگاه ها عمل می‌کند. وظیفه اصلی کمپرسور در یک کولر گازی افزایش فشار گاز مبرد در سیکل تبریدی است. این افزایش فشار باعث تبدیل گاز مبرد به حالت مایع و ایجاد سیکل تبرید می‌شود. از این رو می توان به طور قطع گفت کولرهای گازی بدون کمپرسور منفعل هستند و هیچ گونه فعالیت مفیدی نداردند. در ادامه با وب سایت جنرال گلد همراه باشید تا به بررسی کمپرسور در کولرهای گازی بپردازیم.

کمپرسور کولرگازی چیست و چگونه کار می کند؟

کمپرسور تهویه مطبوع دستگاهی است که مبرد را از طریق سیستم تهویه مطبوع پمپ می کند.. کمپرسور در قسمت داخلی واحد کندانسور قرار دارد و وظیفه فشرده سازی بخار مبرد را بر عهده دارد.

همان طور که گفتیم کمپرسور به عنوان قلب کولرگازی شما عمل می کند. به طوری که  گرما را از مبرد (مایع خنک کننده هوا) به کندانسور (وسیله ای که گرما را از هوا می گیرد) منتقل می کند.

کمپرسور مبرد فشرده می کند تا فشار و دمای آن را افزایش دهد و متعاقباً کارایی انرژی آن را نیز افزایش دهد. همچنین بهتر است بدانید این فرآیند صورت معکوس نیز عمل می کند تا دمای محیط در فصل زمستان افزایش یابد.

اگر به دنبال یک کمپرسور با کیفیت و اورجینال می گردید رو لینک کدام کمپرسور کولر گازی بهتر است؟ کلیک کنید.

چگونه بفهمم کمپرسور کولرگازی من کار می کند؟

اگر زمانی که کولرگازی خود را روشن می کنید و صدای بسیار کم مانند روان شدن آب به گوش می رسد، این به معنای این است که کمپرسور کولر گازی شما به درستی کار می کند، اما اگر ابین صدا به گوش نرسد به معنای توقف فعالیت کولرگازی است.

همچنین یکی دیگر از نشانه هایی که نشان می دهد کمپرسور کولرگازی شما کار می کند دست خود را نزدیک فن کولرگازی قرار دهید. توجه کنید که این هوا بایستی گرم باشد اما اگر هوا گرم نیست، بلکه ولرم یا خنک است، این نشانه این است که کمپرسور شما به درستی کار نمی کند و نیاز به بررسی دارد.

کمپرسور

چرا در برخی مواقع کمپرسور صدای زیادی ایجاد می کند؟

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در کمپرسور کولر گازی رخ دهد، این است که شاهد صداهای ناهنجار و گاهاً همراه با لرزش و افزایش حرارت باشید. که در ادامه به توضیح کلی این مطلب می پردازیم.

نکته مهمی که در رابطه با به گوش رسیدن صدا‌های ناهنجار در کمپرسور کولرگازی وجود دارد این است که اگر شما به مدت طولانی بدون سرویس و تعمیر کار کرده باشد، احتمالاً نیاز به سرویس و یا تعویض قطعات داشته باشد. از این شما می توانید با انجام سرویس دوره‌ای و تعمیرات به موقع، از طول عمر و عملکرد بهتر کولر گازی خود لذت برد و از ایجاد صداهای ناخوشایند جلوگیری کنید.

 برای تشخیص صدای زیاد کولر گازی که مرتبط به کمپرسور است، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

  • داغی بیش از حد و بوی سوختگی: اگر کولر گازی شما بیش از حد مجاز داغ شود و بوی سوختگی تولید کند، دلیل این مشکل ممکن است نوسانات برقی باشد. در این صورت، از یک تکنسین مجرب برای رفع مشکل کمک بگیرید.
  • قطعی برق: اگر کولر گازی شما بلافاصله بعد از روشن شدن قطعی برق داشته باشد یا بعد از مدتی کار کردن خود به خود خاموش شود، این ممکن است به مشکلات برقی مرتبط با کمپرسور اشاره داشته باشد. در این صورت، باید به تکنسین برق مراجعه کنید.
  • نشت روغن: نشت روغن از کناره‌های کمپرسور می‌تواند به صدای زیاد کمپرسور منجر شود. این نشت روغن ممکن است از شیرهای انبساط کمپرسور یا اتصالات دیگر حاصل شود. بدین ترتیب کولرگازی شما نیاز به تعمیر اساسی دارد.
  • لرزش یا حرکت غیر عادی کمپرسور: اگر کمپرسور در زمان روشن بودن کولر گازی لرزش یا حرکت غیر عادی داشته باشد می تواند صدای غیرعادی از خود نشان دهد. در این صورت، به تکنسین مختصص برای رفع مشکل مراجعه کنید.

با انجام این بررسی‌ها و شناسایی دقیق علت صدای زیاد کمپرسور، می‌توانید بهترین راه حل برای رفع مشکل را اعمال کنید و از عملکرد بهینه کولر گازی خود نهایت استفاده را بکنید.

اگر کمپرسور کولرگازی شما کار نمی کند این مطلب می تواند به شما کمک کند، چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی کند؟ .

راهکارهای حل مشکل صدای زیاد کمپرسور چیست؟

رفع مشکل صداهای ناخوشایند کمپرسور کولر گازی نیاز به بررسی دقیق علت صداها دارد. اما در کل، می‌توانید با انجام مراحل زیر به کاهش صدای کمپرسور و رفع ان کمک کنید.

  • سرویس دوره‌ای: انجام سرویس دوره‌ای و تعمیرات منظم برای کولر گازی بسیار مهم است. این اقدام به تمیزکاری اجزا، تعویض فیلترها، بررسی و تنظیم موتورها و سایر اجزای کولرگازی کمک می‌کند. به این ترتیب مشکلات زودتر شناسایی و رفع می‌شوند.
  • بررسی نصب: ممکن است مشکلات صوتی به دلیل نصب نادرست کولر گازی باشند. از این رو اطمینان حاصل کنید که واحد برقی کولر به به طور صحیح نصب شده است.

صدای زیاد کمپرسور چیست؟

  • بررسی نشت روغن: اگر صداهای ناخوشایند از نشت روغن ناشی می‌شوند، نیاز به تعمیرات دارید. بدین ترتیب نیاز به یک تعمیر اساسی دارید تا روغن به طور ناخواسته نشت نکند.
  • بررسی تنظیمات و تعداد فن: اگر کولر گازی دارای تنظیمات فن مختلف است، تنظیمات را بررسی کنید و آنها را با نیازهای خود تطبیق دهید. همچنین شما می توانید از تنظیمات موجود برای کاهش صدا استفاده کنید.
  • مشاوره با تکنسین: در صورتی که هیچ یک از مراحل بالا به بهبود وضعیت صداهای کمپرسور کمک نکردند و مشکل همچنان ادامه داشت، بهترین راه حل این است که از یک تکنسین متخصص کولر گازی مشاوره بگیرید و مشکل خود راا در کوتاه ترین زمان ممکن حل کنید.

با به کارگیری موارد بالا و توجه به نکات فنی، می‌توانید مشکلات صوتی کمپرسور کولر گازی را به حداقل برسانید و از عملکرد بهینه دستگاه لذت ببرید.

 سخن پایانی

و در آخر، توجه به عملکرد کمپرسور کولر گازی بسیار مهم است. مراقبت از دستگاه و انجام سرویس منظم می‌تواند عمر و عملکرد کولرگازی شما را افزایش دهد. نکته مهم دیگری وجود دارد این است که اگر با مشکلات صدا در کولر گازی خود روبرو شدید، به تکنسین متخصص مراجعه کنید تا مشکلات را به بهترین شکل ممکن و در زمان کوتاه رفع کنند.

1 دیدگاه برای “کمپرسور کولرگازی چیست و چه کاربردی دارد؟

  1. اشتراک‌ها: کاربرد و وظیفه کندانسور کولرگازی چیست + راهکارهای رفه مشکل خرابی کندانسور - جنرال گلد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *